


- Úvod
- Co je to BARF?
- BARF v praxi
- BARF na cesty
Mnoho lidí dnes už přemýšlí nejen o tom, co jedí oni sami, ale i tom, čím krmí svého psa. Celá řada z nich proto dnes preferuje přirozenou stravou a rovněž celá řada z nich žije aktivním životem - cestuje, jezdí na dovolené i výlety, zúčastňuje se soustředění a výcvikových táborů. Dříve nebo později proto vyvstane otázka, jak vyřešit stravu pejska mimo domov.
Jak zajistit psovi syrovou potravu na dovolené v cizí zemi, pod stanem, na vodě - zkrátka v místech, kde nejsou k dispozici podmínky, ve kterých je možné syrovou potravu uchovávat? Celá řada chovatelů psů zůstává u průmyslových krmiv právě z důvodu domnělých nesnází s krmením v jiných než domácích podmínkách. Přitom je to vcelku zbytečná obava, protože zajistit kvalitní přirozenou potravu psovi i mimo domov není v dnešní době zas až tak obtížné.
Pojďme si tedy společně představit způsoby, jak BARF na cestách řešit.
Pokud se jedná jen o krátkodobý výlet či návštěvu, mnohdy postačí vzít sebou zmražené maso v chladícím boxe či ledničce do auta. Jedná-li se o dobu delší, existuje možností více.
Nejjednodušší cestou je nakoupit čerstvé nebo mražené maso přímo v dané lokalitě – u řezníka, v supermarketu, v místních chovatelských potřebách. Obzvláště v menších městech a řeznictvích bývají běžně k sehnání třeba kuřecí játra, kostry, čtvrtky, srdíčka, žaludky, paličky nebo stehna, a to za přijatelnou cenu.
V případech, kdy není možné nakoupit ani uchovávat mražené nebo chlazené maso, lze krátkodobě nahradit čerstvou potravu potravou sterilizovanou, sušenou nebo konzervovanou. Za tímto účelem výrobci krmného masa uvedli na trh produkty, které jsou složením 100% masové, popřípadě masové v kombinaci s přílohou. Jsou to například konzervy se 100% obsahem masa, sterilizované masové „salámy“, za studena lisované granule či sušená masa.
100% masové konzervy a salámy se uchovávají v pokojové teplotě a lze je koupit v různých gramážích podle potřebné velikosti krmné dávky. Skladování a převoz jsou tedy relativně bezproblémové, vzhledem k jejich dlouhé trvanlivosti jich lze zakoupit větší množství, a vydat se tak i na delší cesty.
Další alternativou je sušené maso. Je vhodným řešením zejména krátkodobých výletů a pobytů, případně takových cest, kdy záleží na váze či na objemu – pěší túry, sjíždění řeky, pobyty v zahraničí. Z vědeckých studií vyplývá, že cca 25 g sušeného masa odpovídá svým nutričním složením asi 60 g masa syrového, počítejte tedy přibližně jen s 1/3 hmotnosti běžně potřebné krmné dávky. Několik hodin před krmením pak namočte maso do vlažné vody a nechte nabobtnat.
Ze suchých krmiv doporučujeme vybírat jen kvalitní, za studena lisované granule, s vysokým obsahem masa. Rozhodně ale pečlivě prostudujte jejich složení, zda neobsahují třeba nějaké alergeny (častým alergenem je třeba pšenice) nebo plnidla (např. kukuřici).
Někteří chovatelé v těchto situacích krmí také super-prémiové extrudované granule. Ale vzhledem k tomu, že často mohou způsobit psovi zvyklému na syrovou stravu zažívací problémy, nemluvě o tom, že krmení komerčními extrudovanými krmivy je už opravdu hodně vzdálené od přirozené stravy, krmit těmito granulemi nedoporučujeme. Přesto mohou nastat situace, kdy majitel psa musí z různých důvodů dočasně k tomuto druhu krmiva přistoupit - pak alespoň doporučujeme se v zájmu psa co nejdříve k přirozené stravě vrátit.
Na co ovšem nikdy nezapomínejte, je vyzkoušet, jak bude nová strava vašemu pejskovi vyhovovat, a to předem! Zkomplikovat si jakoukoliv cestu nebo dovolenou zdravotními problémy svého pejska (jakými jsou třeba průjem nebo zvracení), pokud by mu krmivo z jakéhokoliv důvodu „nesedělo“, totiž určitě nechcete. U jedinců s problémovějším zažíváním navíc může být hledání alternativy k obvyklé syrové stravě i během na delší trať, tak přípravu nepodceňte. A pokud je váš pejsek trochu „citlivější“, začněte novou stravou krmit klidně už dva tři dny před odjezdem, ať těch „novinek“ není pak najednou tolik.
Produkty vhodné na cesty postupně zařazujeme do sekce: MASO na cesty.