


- Úvod
- Co je to BARF?
- Výhody BARFování
Omezení tvorby zubního kamene
Mnozí z vás jste se se zubním kamenem u svého pejska nebo kočičky určitě již setkali. Málokdo si ale uvědomuje, jak může být tento zdravotní problém ve svých důsledcích nebezpečný. Výhodou krmení přirozenou stravou je právě omezení tvorby zubního kamene, a to díky žvýkání větších kusů potravy a okusování kostí.
Zdravá a lesklá srst
Krmení přirozenou stravou má viditelný pozitivní efekt na srst a kůži. Kvalitní bílkoviny obsažené v mase, doplněné o pivovarské kvasnice nebo přírodní olej, zejména lososový, totiž příznivě ovlivňují jak kvalitu srsti, tak i její lesk.
Méně parazitů
Žaludeční šťávy psa krmeného syrovým masem mají nižší hodnoty pH než u psů krmených granulemi – jsou tedy kyselejší. Lépe tak zneškodní parazity, pokud pejsek náhodou někde venku sní něco nevhodného.
Menší objem exkrementů
Těm, kdo krmí granulemi, mnohdy jeden pytlík na exkrementy nestačí. Ale kdo krmí masem, vám potvrdí, že nyní snadno bobek v trávě přehlédne. Jeho velikost je téměř o 2/3 menší, protože pes většinu z objemu přijaté přirozené stravy stráví. Oproti tomu jsou klasické granule plná plnidel, výživově nevhodných obilnin a mnohdy i nestravitelných přísad, které trávicím traktem pouze procházejí, a to v nepozměněném stavu a téměř ve stejném objemu.
Méně růstových problémů
Zvláště u velkých plemen psů v růstu je nutné zajistit optimální poměr bílkovin, fosforu a vápníku. Kateřina Novosádová, autorka jedné z prvních publikací o BARFu u nás, chovatelka rhodéských ridgebeků a průkopnice a propagátorka krmení přirozenou stravou, uvádí, že v syrovém mase je poměr bílkovin oproti ostatním živinám cca 22%. A právě to je optimální hodnota pro vývoj štěňat větších plemen.
Menší riziko torze žaludku
Že zvíře má být po jídle 1-2 hodiny v klidu, je známé preventivní opatření k předcházení torze žaludku. Ne vždy je ale možné tuto zásadu dodržet, neb psovi jen těžko její význam vysvětlíte. Riziko pak stoupá obzvláště v případě, kdy krmíte psa granulemi. Ty totiž v trávicím traktu ještě nabývají na objemu a jejich trávení může v některých případech trvat třeba i 2-3 dny. Oproti tomu přirozenou stravu stráví zvíře přibližně za ½ -1 den, a to v závislosti na druhu krmené potravy, což riziko torze přeplněného žaludku naopak snižuje.
Méně nepříjemných pachů
Trávení je přirozeně provázeno řadou pachů, ovšem jejich množství a zápach lze ovlivnit právě složením stravy. Už po několika dnech či týdnech krmení přirozenou stravou se snižuje zápach exkrementů, a zvířata (jak to říct a neurazit) také méně „prdí a smrdí“ ve srovnání se zvířaty krmenými klasickými granulemi.