


- Úvod
- Co je to BARF?
- BARFování koček
- BARF u koček v praxi
Za předpokladu, že budou dodržována již dříve zmíněná základní pravidla (krmte čerstvými potravinami, nenechávejte kočky hladovět a preferujte kusové maso před mletým), je možné krmit kočky stejně jako psy syrovou stravou.
Kočky mohou jíst slepice, kuřata, křepelky, jehněčí, hovězí, vepřové, krůty, kachny, ryby, kozí maso, zvěřinu, králičí, myší i krysí maso, vejce a různé vnitřnosti. S rybami ale buďte opatrní, neboť obsahují enzym thiaminázu, který rozkládá vitamín B1. Nedostatek se u koček projevuje onemocněním srdce a mozku. Podávejte je proto raději maximálně 1x týdně.
Také syrová játra zařazujte do jídelníčku spíše občas - mohou u koček vyvolávat průjmy a jejich dlouhodobá nadbytečná konzumace může vést k nadbytku vitamínu A a to k závažným pohybovým potížím.
Některé zdroje také doporučují nekrmit kočky masem ze zvířat, která nejsou v přírodě jejich obvyklou kořistí (hovězí, jehněčí, zvěřina), protože je kočky mohou odmítat. Některé kočky však změní v průběhu času a krmení syrovou stravou své preference, takže tyto druhy masa klidně zkoušejte do kočičího jídelníčku zařadit opakovaně. Trik je nabízet potravu různými způsoby, protože například hovězí játra a hovězí srdce či ledviny jsou výborným zdrojem živin. Je proto důležité, aby se je kočka naučila jíst.
Kočky jsou vybíravé, ujistěte se tedy, že je servírované jídlo čerstvé a v pokojové teplotě. Nejjednodušší způsob, jak „ohřát“ maso, je umístit jej v zipovém sáčku na 10 minut do vlažné vody. K rozmrazení můžete použít i mikrovlnou troubu, ale nikoliv u omasených kostí. Mikrovlny vaří zevnitř a vaří zejména kost, zatímco zbytek masa je na dotek stále chladný. Z kosti se tak snadno může stát tříštivá vařená kost a kočce uškodit.
Koťata se krmí několika malými porcemi v průběhu celého dne. Jak dospívají, postupně se krmná dávka koncentruje do dvou jídel denně. Dospělou kočku můžete krmit i jen jednou denně, ale přikláníme se alespoň ke dvěma krmením za den. Záleží ale samozřejmě na vaší kočce a vašich preferencích.
Orientační doporučená dávka masa pro kočku je asi 2-3% její tělesné hmotnosti. U průměrné kočky s hmotností 5 kg bude tedy krmná dávka přibližně 100-150g. Alespoň 80% potravy by mělo tvořit maso – svalovina, nejvíce 10% omasené kosti a 10% vnitřnosti. Pro každou kočku je však optimální dávka jinak vysoká. Sledujte proto tvar těla vaší kočky a její hmotnost - při zviditelněných žebrech krmnou dávku zvyšte, při tloustnutí naopak snižte.
Jak je to se zeleninou a dalšími přísadami v krmivech pro kočky?
Komerční krmiva jako granule, kapsičky či konzervy zeleninu obsahují, ačkoliv kočky jsou téměř výlučnými masožravci - musí jíst jiná zvířata, aby přežily. Nepotřebují konzumovat rostlinnou hmotu, vše co pro příznivý růst a vývoj potřebují, je obsaženo v těle zvířat - v mase, kostech a orgánech.
Zelenina, ovoce, obilniny a mléčné produkty nepatří do jídelníčku kočky. Stejně tak jako mleté maso - pokud tedy kočky mohou přijímat kusové maso a nemají se žvýkáním kusové potravy v důsledku nemocného nebo chybějícího chrupu problémy.
Po přechodu z granulí na syrovou stravu zjistíte, že kočka vypije mnohem méně vody. Je to normální stav, kterým se nemusíte nijak znepokojovat - syrová strava totiž oproti suchému krmivu obsahuje několikanásobně více vody. Kočky jsou totiž původem pouštní zvířata a vyvinuly se ve vyprahlém prostředí a obvykle neměli běžně možnost pít. Nicméně mějte misku čisté vody pro svou kočku vždy raději k dispozici.