


- Úvod
- Co je to BARF?
- BARFování koček
- Přechod na BARF u koček
Pro začátek doporučujeme čerpat informace z internetových a diskuzních skupin o BARFování koček. Nejvíce zdrojů a informací je na internetu dostupných v anglickém jazyce. Ale i v Čechách se setkáte s řadou majitelů, kteří své kočky krmí syrovým masem a se kterými můžete diskutovat třeba na facebooku o případných problémech.
S některými opravdu tvrdohlavými kočkami může být přechod na BARF vzhledem k jejich povaze skutečně velice náročný. Na vině je jednak jejich přirozená vybíravost, jednak také fakt, že komerční krmiva jsou extrémně návyková především kvůli vysokému obsahu sacharidů. Také jsou plná dochucovadel a umělých aromat, a proto poté nebývá pro kočky „obyčejné maso“ tolik atraktivní.
Přechod na BARF u koťat
U koťat je většinou přechod na BARF mnohem jednodušší než u dospělé kočky. Chcete-li tedy přejít s kotětem na syrovou potravu, jednoduše mu pro začátek nabídněte kus vykostěného masa – třeba kuřecí prsa. Ujistěte se, že je maso o něco teplejší než pokojová teplota. Pak ponechte kotěti maso tak, aby si s ním mohlo hrát. Pokud jej nesní a vy víte, že má kotě hlad, zkuste maso třeba ochutit šťávou z tuňáka.
Krmte stejným masem v několika porcích denně do té doby, než si kotě zvykne. Pak zařaďte do jídelníčku další druh masa nebo pokračujte omasenými kostmi - pro začátek kuřecími nebo slepičími. Volte přitom spíše spodní měkčí kosti, můžete ale také zkusit třeba kuřecí krky nebo křidélka (letky).
Jakmile je kotě zvyklé jíst syrové maso a omasené kosti, přichází na řadu vnitřnosti. Pro první krmení zkuste trochu jater nebo srdce. Pokud kotě vnitřnosti odmítá, zkuste trik se šťávou z tuňáka nebo kapkou lososového či jiného rybího oleje. V případě, že i tak kotě vnitřnosti stále odmítá, zkuste játra nebo srdce rozsekat a promíchat s malým množstvím konzervovaného tuňáka – tuto směs by kotě už mělo snadno a bez problémů pozřít.
Další vnitřnosti, které můžete postupně zařazovat do jídelníčku svého koťátka, jsou kuřecí srdce, kuřecí játra, hovězí srdce, hovězí játra a hovězí ledviny. Z dalších druhů mas je vhodné králičí, krůtí, vepřové - vždy ideálně v podobě kusového masa, nikoliv mletin.
Můžete samozřejmě zkusit kočku krmit i celou myší nebo holátky, která jsou v přírodě skutečně přirozenou potravou koček (kočky bez problému myšku zbaští i s kožíškem).
Přechod u dospělé nebo staré kočky
Přechod se starší kočkou může, ale nemusí být problematický - v závislosti na tom, jak dlouho byla kočka krmena komerčními krmivy.
Postup je v podstatě stejný jako u kotěte – nabízejte své kočce malý kousek kuřecího masa jako pamlsek. Pokud jej vaše kočka přijme, zkuste jí v rámci jednoho dne začít servírovat oba druhy potravy – ráno porci masa, večer původní krmivo. Postupně pak zvyšujte poměr syrové stravy vůči komerčnímu krmivu.
Je dobré mít po ruce jednu nebo dvě plechovky tuňáka, makrely nebo lososa, které mohou kočce ze začátku maso chuťově zatraktivnit. Vždy ale mějte v zásobě původní krmivo jako rezervu - pro případ, že by kočka nejedla déle než 24 hodin. V tom případě je totiž třeba jí nabídnout takové krmivo, které neodmítne a sní, aby nehladověla. Další den pak zkuste opět nabízet syrovou potravu.
Pokud kočka maso odmítá zcela, i jako pamlsek, zkuste nejdříve přejít ze suchého krmiva na vlhké - kvalitní kapsičky a konzervy. Do nich pak postupně začněte přidávat syrové maso a jeho podíl v jedné porci pomalu zvyšujte.
Po kouscích například kuřete začněte zařazovat také omasené kosti. Ze začátku je můžete třeba rozdrtit kladivem, abyste kočce jejich zpracování trochu usnadnili. Pamatujte na to, že kosti jsou naprosto nezbytnou součástí syrové stravy. Poskytují potřebné množství vápníku a stopových prvků, bez kterých se zdravý vývoj kočky neobejde. Současně jejich okusování udržuje chrup kočky v dobré kondici. Kostní moučky, rozemleté skořápky ani výživové doplňky kosti plnohodnotně nezastoupí a nadto by neměly být používány dlouhodobě.
Co ale se situací, kdy některé kočky kosti striktně odmítají? V prvé řadě zkontrolujte, jestli kočka kosti neodmítá jen z toho důvodu, že je její chrup po předchozím přijímání komerční potravy poškozen či že odmítání kostí není jen důsledkem onemocnění zubů nebo dásní. Někteří chovatelé při přechodu na BARF používají také mleté směsi s kostmi. Bohužel mleté kosti nepomohou s udržením chrupu v dobré kondici a nadto mají mletiny nízký obsah taurinu, který je pro kočky nezbytně důležitý. Dlouhodobě tedy tento postup nedoporučujeme.