


- Úvod
- Co je to BARF?
- BARFování koček
- Hlavní zásady BARFu u koček
1. Kočky musí dostávat pouze čerstvé potraviny.
Kočky mají velmi dobře vyvinutý čich a chuť, což jim umožňuje rozpoznat, že maso není čerstvé. Jsou tak evolučně přímo předurčené k vybíravosti, a to z velmi dobrého důvodu. Kočky totiž nejsou metabolicky vybaveny pro strávení starého nebo zkaženého masa - neumí se zbavit vedlejších toxických produktů.
Při krmení syrovou potravou to znamená, že potraviny musí být čerstvé a v dobré kvalitě. To nevylučuje možnost maso nejprve zmrazit a poté opět rozmrazit. Kočkám ale nikdy neservírujte maso staré nebo zkažené - ve většině případů ho stejně odmítnou, zatímco například pejsek by si „pošmáknul“.
2. Krmte kočky každý den, nenechte je hladovět.
Kočky musí být krmeny každý den, a to ideálně ve více dávkách. Minimum jsou dvě, ideálně tři až čtyři, nemusíte se bát ale ani šesti dávek, máte-li tu možnost. V žádném případě ale nenechte kočku hladovět déle než 24 hodin, a to ani v případě, že je kočka obézní. Vzhledem ke specifickému metabolismu mohou totiž kočky, v případě že neobdrží dostatečné množství potravy, následně trpět jaterní lipidózou*.
Ke krmení koček syrovou stravou je tedy nutné přistupovat s opatrností a vědomím, že kočka by měla jíst každý den. Pokud tedy odmítne jíst předloženou potravu, bude nutné ve stravovacím plánu udělat výjimku a naservírovat jí jinou potravu, kterou už neodmítne.
*Jaterní lipidóza je patologické ztučnění jater, které vzniká následkem hladovění nebo deficitní výživy zvláště u obézních koček. Projevuje se apatií, zvracením, průjmem nebo zácpou, žloutenkou a anemií. Většinou následuje po 1—2 týdenním hladovění pro nemožnost příjmu krmiva nebo z důvodů jiného onemocnění, operace, náhlé změny potravy, stresu ze změny prostředí, také po otravách organofosfáty nebo jedy na hlodavce. Příčinou může být i nevhodně vedená redukční dieta, nedostatek bílkovin a nadbytek tuku v potravě i nedostatek karnitinu nebo argininu. (zdroj)
3. Krmte především kusovým masem!
Kočky si na rozdíl od psů neumí ve svém těle samy vytvořit taurin – organickou kyselinu, která je významnou složkou žluči. Všechen taurin tedy musí přijmout z potravy. Jeho nedostatek může vést k poškození zraku a nervové soustavy.
Taurin je běžně obsažen ve všech druzích masa, přičemž největší množství obsahuje hovězí srdce. Mletí a mělnění masa (respektive styk s kovem) však mají za následek oxidaci taurinu a snižování jeho množství v potravě. Navíc, mletí vytváří ideální prostředí pro růst bakterií, které se na snižování jeho množství v mase také podílejí. Proto krmte především kusovým masem a k jeho krájení používejte ideálně keramický nůž a nejméně jednou týdně zařazujte do jídelníčku srdce – hovězí či kuřecí.
Pokud ovšem není možné kočce a zejména pak koťatům zajistit dostatečné množství taurinu prostřednictvím krmné dávky, je nutné sáhnout po doplňku stravy s taurinem.