POZOR - prázdninový provoz - Červenec V týdnu od 4.7 do 10.7.2022 máme celo firemní dovolenou a výdejní místo bude celý týden uzavřeno a rozvoz je v tomto týdnu zrušen. V termínu od 29.6 do 17.7 nás prosím kontaktujte pouze e-mailem na: objednavky@forbarf.cz, na telefonu NEBUDEME v tomto termínu dostupní. V tomto termínu nebudou v našem e-shopu dostupné granule ani doprava přes Zásilkovnu. Pátek 1.7.2022 máme otevřeno od 12:00-15:00. Páteční provoz je po dobu letních měsíců zrušen. Pátky znovu otevřeme od 7.9.2022. Děkujeme za pochopení a přejeme vám krásné letní dny.  
  • Kategorie blogu
Novinky
20.06.2022
Otevírací doba výdejního místa a rozvoz (červenec 2022)
PRÁZDNINOVÝ PROVOZ VÝDEJNÍHO MÍSTA v ČERVENCI 2022 Týden firemní dovolené V termínu od 4.7 do 10.7 máme dovolenou a výdejní místo bude uzavřeno. V... číst celé
07.05.2022
Pomáhejme společně psímu hospicu Šťastná srdíčka z.s.
Hospicu Šťastná srdíčka z.s. akutně chybí finance na krmivo i léky Před několika lety se paní Martina Dostálová, profesí fyzioterapeutka, rozhodla po... číst celé
30.05.2022
Dolina Noteci - kapsičky pro psy - letošní novinka v nabídce
👉 Dolina Noteci - kapsičky bez konzervantů a barviv jsou letošní novinkou v nabídce pro psy. Dvě řady s různou gramáží nabízí krmivo, pokrývající i ... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
(2) BARF výživa psa - vyvážené tuky v krmné dávce
16.11.2021
(2) BARF výživa psa - vyvážené tuky v krmné dávce
Bohatým zdrojem energie a velmi důležitou živinou jsou tuky. I pes na odtučňovací dietě potřebuje tuky. Jak mají být v krmné dávce vyváženy si stručně... číst celé
(1) BARF a nutriční požadavky na výživu psa
11.11.2021
(1) BARF a nutriční požadavky na výživu psa
Pojďme si říci základní informace o tom co vlastně psy potřebují pro svojí výživu. Série našich článků, které na sebe navazují, usnadní orientaci v na... číst celé
Příběh Forbarf.cz a zdravého psího seniora
11.09.2020
Příběh Forbarf.cz a zdravého psího seniora
Tento článek jsme napsali na počest životního jubilea psí dámy, kvůli které Forbarf.cz před pěti lety vznikl. Ano! Ten puntikatý pes, nejasného původu... číst celé
Zobrazit všechny články
  1. Úvod
  2. Magazín
  3. Hnědá mořská řasa Kelp pro psy a její blahodárné účinky
30.03.2018
Komentáře (0)

Hnědá mořská řasa Kelp pro psy a její blahodárné účinky

Co je to kelpa? Kde se pěstuje a sklízí?

 

 

Úvodem si řekneme pár zajímavostí o Kelpě, především pro ty, kteří Kelpu neznají a nikdy o ní neslyšeli.

Hnědá mořská řasa Kelpa - Ascophyllum Nodosum patří mezi chaluhy, které vytvářejí v mělkých oceánech rozsáhlé podvodní porosty, tzv. kelpové lesy. Najdeme ji vždy v pobřežních mělkých vodách oceánů v mírném a polárním pásmu. Nejblíže od nás roste kelpa na pobřeží Švédska a ve vodách kolem Islandu, kde se díky jejich výskytu v mělkých vodách a růstu stélek až k vodní hladině poměrně snadno těží. 

     Kelpa je k nám dovážena do ČR dodavateli ze Švédska nebo Islandu

ve formě drceného prášku, jemně i hrubě drcená, nebo je dále zpracovávána výrobci krmných doplňků a lisována do tablet. V našem obchodě najdete 100% přírodní produkt bez plnidel nebo příměsí, drcenou Klepu, která je zprácována rodinnou firmou Alg-Börje AB která sídlí ve Valbo ve Švédsku a která Kelpu sklízí v Islandských vodách.

Proč je kelpa zázračný doplněk a přidává se k syrové stravě?

Zápach z psí tlamy a zubní kámen

Je obecně známo, že kelpa pomáhá udržovat zdravý chrup a ústní dutinu, ale málo kdo ví na jakém principu. I nás ve Forbarf.cz zajímalo, jak je možné, že mořská řasa Kelpa potlačuje zápach z tlamy u psů a koček. Švédské studie ukázaly, že pravidelným přidáváním řasy do krmné dávky, dojde již po několika týdnech k omezení tvorby zubního plaku a následně i zeslábnutí zubního kamene.

Některé další výzkumy naznačují, že účinek může být způsoben bakterií, Bacillus lichenformis, která se nachází na povrchu řasy a uvolňuje enzym, právě který rozkládá plak na zubech a má zásadní vliv na enzymatické složení slin.

Proč to s Kelpou v krmné dávce nepřehánět?

Obecně platí, že s krmnými doplňky se to nemá přehánět a více než na doplňky je lepší se při barfování zaměřit na pestrost krmných dávek, ale u kelpy důrazně upozorňujeme, že se to přehánět opravdu nemá. Kelpa obsahuje, vedle velké škály vitamínů, také minerální látky, které psí organizmus nezbytně potřebuje k optimálnímu fungování.

Některé prvky jsou však potřeba pouze ve stopovém množství. Jsou to chrom, fluor a jod a častěji než k nedostatku dochází právě k jejich nadbytku, proto opatrně s dávkováním. Nadbytek těchto látek zatěžuje především ledviny, játra a slezinu a masivní dlouhodobí nadbytek v krmné dávce může způsobit kolaps organizmu zvířete.

Co kelpa obsahuje?

  • Kelpa je bohatá na jód, což je nezbytný chemický prvek (ve stopovém množství), pro fungování štítné žlázy. Nedostatek jódu může způsobit poškození a následně nedostatečnou funkci štítné žlázy – hypotyreózu.
  • Kelpa obsahuje vysoké množství železa, které stejně jako u lidí slouží především pro přenos kyslíku v krvi při navázání na červené krvinky. Jeho nedostatkem se buňky v těle dusí, nastává malátnost, nechutenství a slabost.  

             Kelpa a blechy?

Kdo zažil boj s blechami ví, že to může být neříjemná a zdlouhavá záležitost. Blechy jsou neoblíbeným překvapením pro chovatele nejen proto, že působí nepříjemnosti psovi, ale také protože přenáší řadu chorob nebezpečných i pro člověka např. tasemnici psí, myší skvrnivku a další. Dobré zprávy jsou, že při přidávání kelpy byl prokázán a zaznamenán nižší výskyt blech u psů v případě, že byla kelpa podávána 3 a více týdnů. Kelpa působí odpuzujícím účinkem a psi, kterým byla přidávána do krmné dávky, se stali pro blechy méně atraktivní.

Pigmentace a krásná srst

O příznivých účincích Kelpy při kožních problémech, alergiích vyrážkách se ve článcích na internetu píše často, ale málokdo ví, že právě fytonutrienty obsažené v řase napomáhají pigmentaci srsti a díky nim dochází k intenzivnějšímu zbarvení a ztmavnutí srsti. Příznivé účinky kelpy ocení také majitelé pejsků s alopecií (vypadávání srsti) se suchou kůží a dalšími kožními problémy.

Imunita, metabolismus a detox

Kelpa prokazatelně posiluje imunitní systém, mimo jiné urychluje rekonvalescenci po pooperačních stavech díky obsaženým aminokyselinám, které přispívají k obnově tkání a přispívá k prodloužení života psů a koček. Řasa působí preventivně proti rakovině a příznivě přispívá při její léčbě. Příznivě působí na žaludeční prostředí a celkově na zažívání. Kelpa působí preventivně proti srdečním onemocněním a proti diabetu. Velkou výhodou Kelpy je také to, že obsahuje alginát sodný (algin), který pomáhá odstraňovat těžké kovy z těla psů a zabraňuje jejich hromadění v organizmu.

Problémy se žlázkami? Také zde kelpa pomůže!

Kelpa obsahuje bohatou přírodní směs solí a minerálů. Směs solí a minerálů (včetně jódu, hořčíku, draslíku, železa a vápníku) pomáhá udržovat zdrávý celý žlázový systém: hypofýzu, nadledvinu a štítnou žlázu. Kelpa pomůže, aby probíhali správné metabolické procesy.

Kelpu a další produkty najdete mezi "Vitamínovými doplňky" v našem e-shopu.

Dávkování Kelpy

¼ čajové lžičky pro malé psy a kočky (cca 0,6 g)

½ čajové lžičky pro středě velké psy (cca 1,2 g)

1 čajová lžička pro velké psy (cca 2,5 g)

 

Obsah vitamínů a minerálních látek v 1 kg mořské řasy Kelpy:

Provitamín A - (betakaroten) - 45 mg
B1 - 3,5 mg
B2 - 8 mg
B3 - 20 mg
B12 - 0,004 mg
C - 1.000 mg
D - 4 mg
E - 225 mg
K - 10 mg
Biotin - 0,3 mg
Kyselina listová - 0,3 mg
Vápník - 20.000 mg
Síra - 13.000 mg
Fosfor - 2.000 mg
Hořčík - 7.000 mg
Sodík - 3.000 mg
Draslík - 2.500 mg
Železo - 600 mg
Jód - 500 mg
Křemík - 160 mg
Bor - 90 mg
Zinek - 65 mg
Hliník - 60 mg
Baryum - 35 mg
Mangan - 13 mg
Měď - 10 mg
a dále kobalt, selen, titan, vanadium, nikl a molybden ve stopovém množství.

Kelpu a další produkty najdete zde: https://www.forbarf.cz/VITAMINOVE-DOPLNKY

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli