🎉🎉🎉 Děkujeme za vaši přízeň a přejeme Vám úspěšný start do nového roku. 🎉🎉🎉 Osobní odběr a nákup ve výdejním místě bez objednání přes e-shop není možný ❎ Mražené produkty nezasíláme - pouze osobní odběr, nebo večerní rozvoz Praha 🔢 Objednávky připravujeme v pořadí, v jakém nám přišly - nejpozději do 24h (pracovní dny) 🔔 Přednostně připravujeme objednávky s EXPRESNÍM příplatkem 📨 Vždy prosíme vyčkejte na sms + e-mail s instrukcemi  
  • Kategorie blogu
Novinky
15.01.2023
Důležité informace k produktům od značky Velva "na objednávku"
  Produkty s množstevní slevou označené "na objednávku" od značky VELVA objednáváme v PONDĚLÍ v ranních hodinách a naskladňujeme v ÚTERÝ. U objendáv... číst celé
29.09.2022
Nová otevírací doba výdejního místa od Října 2022
Rozšiřujeme otevírací dobu. Od 3.10.2022 se na vás budeme těšit ve výdejním místě v těchto otevíracích hodinách: PONDĚLÍ:   14:00 - 19:00      ÚTERÝ... číst celé
01.01.2023
Brigáda pro studenta/studentku VŠ v obchodě s krmivy (Středa 13-19h a Pátek 11-15h) Praha 11 - Háje
www.forbarf.cz je internetový obchod s prodejnou na Praze 11 - Háje. Specializujeme se na prodej kvalitního mraženého masa pro psy a kočky od prověř... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
(3) BARF výživa psa - Kosti a rovnováha minerálů
02.11.2022
(3) BARF výživa psa - Kosti a rovnováha minerálů
Proč do psího jídelníčku patří kosti a které druhy kostí jsou pro psy vhodné? Co je to jehlový reflex u psa a jsou obavy ze zkrmování kostí oprávněné?... číst celé
(2) BARF výživa psa - Vyvážené tuky v krmné dávce
16.11.2021
(2) BARF výživa psa - Vyvážené tuky v krmné dávce
Bohatým zdrojem energie a velmi důležitou živinou jsou tuky. I pes na odtučňovací dietě potřebuje tuky. Jak mají být v krmné dávce vyváženy si stručně... číst celé
(1) BARF a nutriční požadavky na výživu psa
11.11.2021
(1) BARF a nutriční požadavky na výživu psa
Pojďme si říci základní informace o tom co vlastně psy potřebují pro svojí výživu. Série našich článků, které na sebe navazují, usnadní orientaci v na... číst celé
Zobrazit všechny články
  1. Úvod
  2. Magazín
  3. Příběh Forbarf.cz a zdravého psího seniora
11.09.2020

Příběh Forbarf.cz a zdravého psího seniora

 

Jessie je sice už téměř hluchá, trochu slepá a po loňské mrtvičce trochu na levo padající stařenka, ale klidně položí svůj život po cestě ke dveřím obchodu za to, jen aby důležiťácky zaštěkala na každého, kdo se k nám odváží jít vyzvednout objednávku. Ani 15let přísné výchovy a stařecká hluchota jí v tom nezabrání. Je to kříženec kříženců dalších kříženců kříženců...Takže se nakonec posledních 15 let opravdu můžeme jen nejistě dohadovat s malými dětmi o tom, jestli to je nebo není "pravej Dalmatýn" a s úsměvem přikyvovat maminkám, které tvrdí svým ratolestem opak. 

Tipněte si, jaké plemeno se propsalo do genetického mixu?

My si myslíme, že rodokmenem musel projít Auvergnéský krátkosrstý ohař.

         Jessie a její psí maminka Sára.                            Auvergnéský krátkosrstý ohař

 

Protože je to mlsná mrcha, už od malička jí granule moc nechutnaly, vždy měla viditelnou podváhu. Vyzkoušeli jsme snad uplně všechny značky granulí a příchutě, které na trhu jsou. Ano přesně tak - zkoušeli jsme ze zoufalosti párkrát i granule kočičí. Marně. Týden nebo dva baštila a pak už to nebylo ono a snědena byla vždy jen tzv. "záchovná dávka" zabraňující smrti hladem.

" Občas mě v dopravním prostředku nebo na ulici oslovil pán nebo paní se slovy: "Slečno, prosím vás krmte toho pejska, podívejte jak je hubenej!" Vzpomíná majitelka obchodu. 

 

Prvních 6 let to byl výživový boj, psice měla cca o 4-5 kilo méně, než by se slušelo. I tak byla ale Jessie neustále plná energie. Například letící tenisák byl tehdy důležitější než život. A to doslova. Při jedné jarní procházce letěl tenisák nečekaně z kopce a Jessie za ním. Našli jsme jí za pár vteřin naříkající pod zídkou, ze které slítla a nabila si tlamu a bohužel i rozdrtila zápěstí na přední noze. O tom kolik stojí sešroubovat psí packu, aby byla znovu použitelná k běhu, psát ani radši nebudeme, aby vám z té částky nevypadly oči z ďůlků.

Od té doby když o Jessie mluvíme, řikáme náš "drahý pes"... Noha se hojila dobře, ale Jessie přestala žrát. Asi v tom tenkrát sehrála roli i psí deprese z toho, že tak aktivní pes najednou nemůže běhat a má na noze sádru. Pes totiž nechápe, že je to stav jen na měsíc, a že pak bude zase řádit v parku.

To nám tak ještě chybělo, nežravý pes přestane žrát uplně... Zrovna, když jí na nepoužívané nožce začal trochu atrofovat sval a bylo potřeba, aby měla nějaký kvalitní zdroj proteinu na posílení svalu. 

Bezradně jsme téma nakousli tehdy před kamarádkou, zkušenou chovatelkou a ta nám poradila "krmit syrovým masem". Krmila tak své kočky, psa, fretku a krmí tak svou smečku dodnes. Tímto zdravíme Verču, která nám o Barfování řekla základní informace.

"Cože? Masem? Syrovým?...a to se jako může? ....Tak jsem to zkusila i když mi to přišlo strašně zvláštní, vždyť psi se od jakživa krmili granulemi, ne? 

Proto i dnes vlastně chápeme počáteční šok začínajících chovatelů, když slyší o krmení syrovým masem. Naservírovali jsme maso se zeleninou a rýží a čekali jaká bude reakce. Než jsme stačili dvakrát mrknout, miska byla prázdná. Měli jsme chuť bouchnout šampus a kamarádce poslat děkovný dopis.

Pustili jsme se tedy do studia metody, četby webů, knih a zahraničních serverů o barfování. Abychom měli jistotu, že psovi nebude něco chybět. Překvapilo mě, že si problematiku nastudoval i partner i když asi ne tak důkladně. Velmi ho ale bavilo psovi servírovat různé kombinace mas, zeleniny a dalších příloh a ještě víc koukat na to jak to bez výhrad psisko mlsá, tedy do té doby než přišli na řadu neprané dršťky... Na krmení zvířátek je cosi hypnotického, nemyslíte?

"A tak jsme začali "barfovat" v pražském mini bytě 1+1 s jedním šuplíkem v mrazáku. Jessie postupně přibrala z 23,5 kg na optimálních 28 Kg."

Protože kupovat maso pro 28 kilového psa u řezníka by nás nejspíš brzy zrujnovalo, hledali jsme i obchod, kde seženeme maso krmné - levnější. Jeden obchod byl dokonce v naší čtvrti. Měli jsme štěstí, protože v té době byly obchody v Praze snad jenom dva.

Objednat maso přímo od výrobce a vzít si na celý den dovolenou, každé dva týdny, a čekat celý den na dodání, reálné nebylo. Později se ukázalo, že nestíháme ani otevírací dobu obchodu v naší čtvrti. Obchod měl otevřeno odpoledne jen jeden jediný den v týdnu. Když pracujete v korporátu na druhém konci Prahy tzv. od devíti do pěti, a někdy vás někdo v práci zdrží už nestíháte vyzvednout objednávku. Proto jsme dost často Jessie servírovali nouzovky v podobě masa ve slevě z obchodu pro lidi. 

"Na větší mrazák v bytě nebyl prostor a tak jsem se snažila najít obchod, který nezavírá v 18:00 nebo je po cestě z práce. Žádný ale v Praze tehdy nebyl a tak se mi v hlavě začala rodit myšlenka, že otevřu vlastní "večerku pro psy."

Přípravy podnikání trvaly skoro rok. Protože v naší čtvrti už jeden ochod byl, hledali jsme dlouho prostor, který by nám a našemu mini rozpočtu vyhovoval ve čtvrti sousední - na Praze 11, kde to dobře znám, ale kde není obchodů k pronájmu tolik. Samotnému otevření obchodu předcházela jednak spousta papírování a formalit s úřady, ale i oprava popraskané podlahy v prodejně, shánění a nákup mrazáků, tvorba e-shopu a jeho ladění, vyjednávání s dodavateli masa a příprava na kontrolu od Veterinární správy. 

1.2.2016 jsme konečně spustili e-shop a otevřeli porvé prodejnu. Chvilku to trvalo než nám přišla první objednávka, ze které jsme měli obrovskou radost. Od té doby nám chodí objednávek čím dál tím více a stále z nich máme ohromnou radost, stejně jako na začátku. Pilně totiž pracujeme na tom, abychom propagovali a šířili povědomí a praktické informace o barfování, rozšiřovali nabídku prověřených produktů (Jessie prověřuje) a doplňků a také otevírací dobu nebo rozvozové dny. 

Po pár letech bezvýhradného přijímání jakékoliv kombinace v krmné dávce nám začala Jessie stávkovat a odmítat syrové droby. To samo o sobě není katastrofa, ale z obavy, aby něco psovi nechybělo jsme raději zařadili do jídelníčku vnitřnosti sušené. To je i důvod proč máme od začátku v nabídce sušené vnitřnosti od Mapes. Konzervace sušením je prastarý způsob, který zachovává všechny živiny a u Mapsa máme jistotu, že nejsou sušené chemicky, ale po staru - horkým vzduchem.

Produkty od Mapsa najdete mimo jiné zde: https://www.forbarf.cz/mapes 

Jessie dnes slaví 15let což je podle nás úctyhodný věk na tak velkého psa. Naštěstí už není tolik aktivní jako dřív, takže jí nevadí povalovat se na gauči a užívat si psího důchodu. Necháváme jí také pravidelně dělat rozbory krve a moči. Biochemie i sedimentace je vždy OK až na lehce zvýšené jaterní hodnoty (na horní hranici tolerovaného rozpětí) což je dle slov veterinářů překvapivé a u psů s tolika letopočty až skoro neuvěřitelné.

"Pokaždé veterinářům při návštěvě tvrdím, že to může být povedeným mixem genů neznámého původu, ale víc pravděpodobné bude to, že je Jessie většinu svého života krmená přirozenou a hlavně pestrou stravou."

S barfem jsme začali když bylo Jessie skoro 7let. Takže těm, kteří mají pocit, že začít barfovat se starším psem už nemá cenu, vřele doporučujeme začít co nejdříve. Barf ale není samozřejmě vhodný pro všechny psy a za všech podmínek. Některým psům sedne, některým ne, protože každý pes je jiný. 

Navíc pokud má pes zdravotní problémy ať už standardní, které tak nějak přijdou se stářím u každého živého tvora, nebo specifické onemocnění nebo poruchu funkce nějakého důležitého orgánu jako jsou ledviny nebo játra, doporučujeme konzultovat přechod na BARF s veterináři. Ideálně s těmi, kteří nevnímají BARF jako metodu výživy psů už z principu negativně.

Děkujeme za pozornost a přejeme i vašim pesanům, zdraví a dlouhá spokojená léta ;)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli