POZOR - prázdninový provoz - Červenec V týdnu od 4.7 do 10.7.2022 máme celo firemní dovolenou a výdejní místo bude celý týden uzavřeno a rozvoz je v tomto týdnu zrušen. V termínu od 29.6 do 17.7 nás prosím kontaktujte pouze e-mailem na: objednavky@forbarf.cz, na telefonu NEBUDEME v tomto termínu dostupní. V tomto termínu nebudou v našem e-shopu dostupné granule ani doprava přes Zásilkovnu. Pátek 1.7.2022 máme otevřeno od 12:00-15:00. Páteční provoz je po dobu letních měsíců zrušen. Pátky znovu otevřeme od 7.9.2022. Děkujeme za pochopení a přejeme vám krásné letní dny.  
  • Kategorie blogu
Novinky
20.06.2022
Otevírací doba výdejního místa a rozvoz (červenec 2022)
PRÁZDNINOVÝ PROVOZ VÝDEJNÍHO MÍSTA v ČERVENCI 2022 Týden firemní dovolené V termínu od 4.7 do 10.7 máme dovolenou a výdejní místo bude uzavřeno. V... číst celé
07.05.2022
Pomáhejme společně psímu hospicu Šťastná srdíčka z.s.
Hospicu Šťastná srdíčka z.s. akutně chybí finance na krmivo i léky Před několika lety se paní Martina Dostálová, profesí fyzioterapeutka, rozhodla po... číst celé
30.05.2022
Dolina Noteci - kapsičky pro psy - letošní novinka v nabídce
👉 Dolina Noteci - kapsičky bez konzervantů a barviv jsou letošní novinkou v nabídce pro psy. Dvě řady s různou gramáží nabízí krmivo, pokrývající i ... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
(2) BARF výživa psa - vyvážené tuky v krmné dávce
16.11.2021
(2) BARF výživa psa - vyvážené tuky v krmné dávce
Bohatým zdrojem energie a velmi důležitou živinou jsou tuky. I pes na odtučňovací dietě potřebuje tuky. Jak mají být v krmné dávce vyváženy si stručně... číst celé
(1) BARF a nutriční požadavky na výživu psa
11.11.2021
(1) BARF a nutriční požadavky na výživu psa
Pojďme si říci základní informace o tom co vlastně psy potřebují pro svojí výživu. Série našich článků, které na sebe navazují, usnadní orientaci v na... číst celé
Příběh Forbarf.cz a zdravého psího seniora
11.09.2020
Příběh Forbarf.cz a zdravého psího seniora
Tento článek jsme napsali na počest životního jubilea psí dámy, kvůli které Forbarf.cz před pěti lety vznikl. Ano! Ten puntikatý pes, nejasného původu... číst celé
Zobrazit všechny články
  1. Úvod
  2. Magazín
  3. Rozhovor s kolegyní Táňou, předvychovatelkou vodících psů
28.08.2020

Rozhovor s kolegyní Táňou, předvychovatelkou vodících psů

 

Táňa doplnila náš tým v červnu 2020. Hledali jsme flexibilní posilu, která bude mít nejen pozitivní vztah k práci ale i k pejskům.

Táňa studuje VŠ v Praze a pochází ze středního Slovenska. Již na první schůzce nás zaujala její netradiční dobrovolnická aktivita – stará se totiž o budoucího vodícího psa. Jmenuje se Cedrik, je mu 7 měsíců a můžete se s ním potkat u nás na výdejně e-shopu v Jažlovické ulici. Ale pozor - nehladit! Je ve výcviku…

Starala ses někdy v minulosti o nějakého pejska?

Osm roků jsem se starala o mojí šibu (Shiba-Inu) jménem Hiro. Byl to velmi svéhlavý pes, který věděl, co od něho člověk chce, ale sám se rozhodl, jestli vám vyhoví. Jeho výchova nebyla zrovna jednoduchá, ale přeci jen jsme ho naučili nějaké základy. I v momentě, kdy jsme s ním 10 minut diskutovali, jestli nastoupí do auta, nebo nenastoupí, tak jsme ho celá rodina nekonečně milovali - i náš králík, Hirův nejlepší přítel. 

Proč ses vlastně rozhodla věnovat výchově vodícího psa?

Pořídit si v Praze psa a ještě k tomu jako student, který ještě netuší kam ho život v příštích letech nasměruje, není rozumné rozhodnutí. Pes je závazek na dlouhou dobu. Když mi ale známá zmínila, že si bude na jeden rok brát štěňátko na výcvik, rozzářili se mi oči a bylo rozhodnuto. Rozhodla jsem se, že se stanu „předvychovatelem vodícího psa“ a zažijeme zajímavý rok, s novou osobností v rodině a ještě tím někomu pomůžeme.

Co vše musí dobrovolník splňovat, aby mu pes byl svěřen? Jsou důležité nějaké předchozí zkušenosti a pomáhá ti někdo s výchovou?

Každá společnost na výchovu psů má vlastní pravidla a kritéria. Cedrik je ze Střediska výcviku vodících psů (SVVP), kde nám řekli, že předchozí zkušenosti s výcvikem nejsou sice povinné, ale je to samozřejmě velkou výhodou. Hlavní výbavou předvychovatele vodícího psa je hlavně láska, pak trpělivost a také odhodlání. Všichni předvychovatelé se pravidelně setkávají ve středisku, kde nás učí, jak s výcvikem pokračovat a jak povely předvádět. Pomoc je však dostupná vždy, když ji potřebujeme.

 Jak dlouho se dobrovolník o budoucího vodícího psa stará a co se bude dít potom?

Pes je v předvýchově 10 měsíců (od 8 týdnů po cca jeden rok). Následně se pes vrátí do střediska, kde bude pokračovat jeho výcvik ještě dalších 12 měsíců. Aby pes mohl pokračovat dál ve výcviku, musí pravidelně podstupovat veterinární prohlídky srdce, kloubů a dostávat pravidelně všechna očkování. A nakonec musí také úspěšně projít osobnostními testy. Nejdůležitější je, aby budoucí vodící pes měl vhodnou povahu a hlavně žádné lovecké sklony.

Je možné psa ve výcviku barfovat? A jak je to s náklady na krmivo a výcvikové pomůcky?

Bohužel barfovat psa při předvýchově možné není. Psa musíme krmit 2-3 denně výhradně krmivem, které nám dodává výcvikové středisko. Opatření existuje proto, aby pes neloudil jídlo a aby péče o něj byla v budoucnu co nejméně náročná právě pro zrakově postiženého člověka. Krmivo a všechny potřebné věci jako je obojek, vodítko nebo vesta, stejně jako i veterinární péči hradí středisko výcviku. Hračky, pamlsky nebo sportovní vybavení hradí už předvychovatel sám. Měsíčně však ještě dostávám právě na tyto další výdaje příspěvek 1000 Kč měsíčně.

 

Co vše musíte Cedrika naučit a v jaké fázi je nyní jeho výcvik?  

Cedrik musí být čistotný a klidný pes. Po dobu výcviku by téměř vůbec neměl zůstávat o samotě. Maximálně je povoleno 4-5h. Měl by zvládnout základy poslušnosti jako jakýkoliv jiný pes a měl by se naučit v poklidu cestovat dopravními prostředky. Na veřejnosti by měl vždy nosit pracovní vestičku a měl by se v průběhu výcviku naučit označovat různé překážky, jako jsou schody, obrubníky, nerovnosti, lavičky nebo také zastávky MHD.

Co Cedrikovi dělá největší problémy se naučit?

Největší výzvou bylo hlučné metro a strašidelné eskalátory. Momentálně intenzivně pracujeme

na klidnosti a sebeovládání. Jako správný vodící pes by neměl reagovat na okolní ruch nebo ostatní pejsky, když někoho vede, ale jako štěně je zatím z každé maličkosti nadšený, a tak psi, děti anebo listí ve větru ho stále ještě rozptylují.

Kde všude můžete nebo byste měli Cedrika vodit?

Jak už jsem zmiňovala, Cedrik by neměl být dlouho sám doma, přeci jen jeho život bude v budoucnu po boku slepce. Proto je doporučováno, aby s námi pes chodil úplně všude. Jediné, kam nesmíme, jsou bazény nebo prostory školních kuchyní, jinak vlastně smíme (a měli bychom s sebou brát Cedrika) všude. Podstatné je seznámit Cedrika se všemi možnými situacemi a vzít ho na všechna možná místa. Cedrik už s námi byl v kině, v zoo i v botanické zahradě a chystá se s námi i na splav řeky. 

Nebude pro vás těžké se se psím parťákem rozloučit a plánujete si vzít do výcviku dalšího vodícího psa?

Určitě se slzám nevyhneme, ale už od prvního dne jsme věděli, že Cedrik má své poslání a za rok bude pokračovat ve výcviku bez nás. Snažíme se proto, aby si svoje štěněcí období (ale i výcvik) co nejvíce užil a abychom měli společně co nejvíce krásných vzpomínek. Další štěňátko bychom v budoucnu určitě chtěli, ale nejprve si dáme pauzu v období státnic a pořádně si před tím odpočineme.

Děkujeme Táně za rozhovor a držíme Cedrikovi palce, aby v budoucnu úspěšně složil zkoušky, a naplnil tak své poslání.

Zájemci o dobrovolnictví se mohou spojit s některým z mnoha výcvikových středisek. Uvádíme kontakt na středisko, ze kterého je Cedrik: https://www.vodicipsi.cz/ 

Naše milé zákazníky prosíme, aby respektovali nápisy v prodejně a Cedrika pokud možno nehladili. Víme samozřejmě, že je to těžké, protože Cedrik je velký miláček a o pohlazení si vyloženě svým pohledem říká, ale je ve výcviku a momentálně s Táňou pracují na sebeovládání.

Forbarf.cz je pražský lokální interentový obchod s krmivy pro psy, který se téměř výhradně zaměřuje na metodu BARF, tedy návrat ke krmení přirozenou stravou. V nabídce najdete mražené maso pro psy a kočky od vybraných a prověřených českých dodavatelů a širokou škálu doplňků a potřeb pro tento způsob krmení. Mezi služby obchodu patří osobní odběr ve výdejně na Praze 11 ale také večerní rozvoz objednávek po Praze.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli