🎉🎉🎉 Děkujeme za vaši přízeň a přejeme Vám úspěšný start do nového roku. 🎉🎉🎉 Osobní odběr a nákup ve výdejním místě bez objednání přes e-shop není možný ❎ Mražené produkty nezasíláme - pouze osobní odběr, nebo večerní rozvoz Praha 🔢 Objednávky připravujeme v pořadí, v jakém nám přišly - nejpozději do 24h (pracovní dny) 🔔 Přednostně připravujeme objednávky s EXPRESNÍM příplatkem 📨 Vždy prosíme vyčkejte na sms + e-mail s instrukcemi  
 • Kategorie blogu
Novinky
15.01.2023
Důležité informace k produktům od značky Velva "na objednávku"
  Produkty s množstevní slevou označené "na objednávku" od značky VELVA objednáváme v PONDĚLÍ v ranních hodinách a naskladňujeme v ÚTERÝ. U objendáv... číst celé
29.09.2022
Nová otevírací doba výdejního místa od Října 2022
Rozšiřujeme otevírací dobu. Od 3.10.2022 se na vás budeme těšit ve výdejním místě v těchto otevíracích hodinách: PONDĚLÍ:   14:00 - 19:00      ÚTERÝ... číst celé
01.01.2023
Brigáda pro studenta/studentku VŠ v obchodě s krmivy (Středa 13-19h a Pátek 11-15h) Praha 11 - Háje
www.forbarf.cz je internetový obchod s prodejnou na Praze 11 - Háje. Specializujeme se na prodej kvalitního mraženého masa pro psy a kočky od prověř... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
(3) BARF výživa psa - Kosti a rovnováha minerálů
02.11.2022
(3) BARF výživa psa - Kosti a rovnováha minerálů
Proč do psího jídelníčku patří kosti a které druhy kostí jsou pro psy vhodné? Co je to jehlový reflex u psa a jsou obavy ze zkrmování kostí oprávněné?... číst celé
(2) BARF výživa psa - Vyvážené tuky v krmné dávce
16.11.2021
(2) BARF výživa psa - Vyvážené tuky v krmné dávce
Bohatým zdrojem energie a velmi důležitou živinou jsou tuky. I pes na odtučňovací dietě potřebuje tuky. Jak mají být v krmné dávce vyváženy si stručně... číst celé
(1) BARF a nutriční požadavky na výživu psa
11.11.2021
(1) BARF a nutriční požadavky na výživu psa
Pojďme si říci základní informace o tom co vlastně psy potřebují pro svojí výživu. Série našich článků, které na sebe navazují, usnadní orientaci v na... číst celé
Zobrazit všechny články
 1. Úvod
 2. Magazín
 3. (2) BARF výživa psa - Vyvážené tuky v krmné dávce
16.11.2021

(2) BARF výživa psa - Vyvážené tuky v krmné dávce

Přejdeme rovnou k tomu, jaké je optimální množství tuku v krmné dávce. Optimální je podávat krmnou dávku, která obsahuje cca 10 - 20 % celkového tuku, včetně všech tuků, které do misky navíc přidáváte - například oleje.

Co možná ale mnoho chovatelů neví je, že tuky v krmivu potřebuje i pes na odtučňovací kúře.  Ne všechny tuky jsou si však rovny. Tuky představují zdroj mastných kyselin i energie a rozpouští se v nich vitamíny ze zeleniny a ovoce. V reálném světe příliš často nedochází k situaci, kdy by pes trpěl nedostatkem tuku, ale je dobré vědět, že suchá a svědivá kůže může být příznakem nejen alergie, ale právě nedostatku tuku.

Každý z nás už v minulosti určitě slyšel o nasycených a nenasycených mastných kyselinách. Nasycené poznáte tak, že jsou při pokojové teplotě tuhé (sádlo, máslo) a nenasycené mastné kyseliny naopak tekuté (oleje).

V mase najdeme převážně tuky nasycené a z nenasycených převažuje omega 6 nad omega 3. Než se ale pustíme do problematiky vyvážení tuků, ukážeme si kolik přibližně tuku obsahují jednotlivé druhy masa. Přehled je velmi orientační, protože různé zdroje uvádí různé hodnoty a samozřejmě záleží například na tom z jaké části zvířete maso pochází a kolik tučných částí výrobce do mletého masa přidá.

Orientační přehled obsahu tuku v jednotlivých druzích masa:

 • Mleté hovězí maso: 10-20 %
 • Hovězí játra: 4 %
 • Kuřecí maso bez kůže: 8 %
 • Kuřecí krky s kůží: 25 %
 • Kuřecí stehno s kůží: 16 %
 • Mleté jehněčí: 21 %
 • Krůtí maso bez kůže: 8 %
 • Krůtí krk s kůží: 6 %
 • Kachna: 17 %
 • Vepřové maso: 21 %
 • Králík: 2-8 %
 • Jelen: 9 %
 • Losos: 7-14 %
 • Kozí maso: 7%
 • Zvěřina: 1-7%
 • Koňské: 3%
 • Sleď 18 %
 • Ančovičky 2%
 • Tuňák 16%

O „zdravých tucích“ - nenasycených mastných kyselinách Omega 3 a Omega 6, které by měly být v potravě vyváženy se rozepíšeme byť stručně, tak ale o trochu více:

Omega 3 jsou zdraví prospěšné tuky s protizánětlivými účinky, které často chybí v dostatečném množství i v jídelníčku nám lidem. Psům je potřeba zajistit jejich zdroj ve formě vhodně zvolených druhů masa nebo přírodních doplňků a olejů.

EPA má protizánětlivé účinky a podporuje imunitu. DHA je životně důležitá pro zdraví očí, mozku a nervového systému. ETA (kyselina eikosatetraenová) je další omega-3 protizánětlivá mastná kyselina, která může pomoci při regeneraci chrupavky u psa s artritidou .

Omega 6 zánětlivost naopak podporují, což je pro organizmus prospěšné, ačkoliv to tak nemusí na první pohled vypadat. Zánětlivá reakce je důležitým obranným mechanismem a chrání v případě poranění nebo chorob. Omega 6 pomáhají udržet správnou hladinu krevního cukru nebo cholesterolu, podporují správnou srážlivost krve a hormonální rovnováhu.

Omega 6 ale není těžké z potravy získat, narozdíl od Omega 3, a pokud rapidně převažuje, může způsobit alergie, artritidy, zánětlivá onemocnění střev, srdeční choroby, cukrovku, onemocnění jater nebo ledvin a v neposlední řadě i rakovinu. Nerovnováha těchto skupin tuků má výrazný vliv na imunitu psa. 

Pokud se ale pokusíme shrnout poměrně složitou problematiku tuků a nebudeme při tom zacházet do vědeckých nebo chemických detailů, určitě by měla zaznít následující doporučení pro skladbu psího jídelníčku.

 • Krmte masa s menším obsahem nasycených tuků a k nim přidávejte nenasycené tuky v podobě přírodních olejů, tuků nebo doplňků. 
 • Tučná masa jako je například vepřové podávejte spíše výjimečně, obsahují vysoký poměr nasycených tuků.
 • Střídejte druhy masa, což pomůže vyvážit jak tuky a živiny v krmné dávce, tak pomůže předcházet alergiím i přecitlivělosti na bílkoviny.
 • Pro vyvážení tuků omega 3 a omega 6 je vhodné zařadit do psího jídelníčku maso ze zvířat krmených na pastvách (hovězí, kozí, jehněčí, zvěřinu, koňské) více než zvířata krmená obilovinami. Zvířata krmená obilovinami mají v mase většinou vyšší podíl Omega 6.
 • V ideálním případě krmte často zvěřinu a menší mořské ryby  jako jsou ančovičky, sledě, šproty, sardinky nebo makrely, které obsahují omega 3. Chybu neuděláte ani v případě, když tu a tam zařadíte do jídelníčku tuňáka nebo lososa .
 • Pokud váš pes nesní syrovou rybu ani kdybyste se rozkrájeli, můžete zařadit do jídelníčku sušené rybičky nebo jiné rybí pamlsky.
 • Dalším zdrojem prospěšných tuků je rybí oleje jako je lososový olej nebo olej z tresčích jater. S těmito tuky byste to ale neměli v krmné dávce přehánět a dodržovat doporučené dávkování.
 • Z běžně dostupných sypkých doplňků můžete omega 3 doplňovat  arktickým krillem nebo novozélandskou zelenou mušlí (slávka zelenoústá).
 • Z rostlinných zdrojůobsahujících omega 3 můžete zařadit lněný a konopný olej, konopnou vlákninu, chia semínka, lněná semínka nebo ostropestřecový olej.
 • Rostlinné zdroje jsou pro doplnění zdravích tuků vhodnější volbou než tuky živočišné, obsahují více prospěšných tuků a jsou vhodnější pro masivní zkrmování z hlediska ekologické udržitelnosti.
 • Z nabídky olejů se vyhněte kokosovému oleji, což je nasycený tuk, kterého je již dostatek v mase.

Teď už víme jak na tuky v krmné dávce a v dalším článku se zaměříme na doplnění minerálů.

Pokračovat ve čtení  ->> (3) BARF výživa psa – Kosti: vápník, fosfor a rovnováha minerálů

 

Při psaní článku jsme volně čerpali z těchto zdrojů a z vlasních zkušeností:

NOVOSÁDOVÁ, Kateřina. BARF - Krmení psa přirozenou stravou. Praha: Plot, 2011. 226 s. ISBN 978-80-7428-062-7.

SCHÄFER, Sabine L. a MESSIKA, Barbara R. Zdravá výživa pro psa: syrová strava Barf. 1. vyd. Praha: Grada Publishing, 2008. 96 s. ISBN 978-80-247-2587-1.

SWANIE Simon: Zdravá výživa pro starého nebo nemocného psa: syrová strava BARF

EINERTH, Susanne. Natural Dog Food: Syrové krmivo pro psy. [Německo]: Winterwork, c2011. 240 s.

FRITZ, Julia. BARF syrová strava pro psy. 2016, 1. vyd. Euromedia Group. a.s., 2016.200s. ISBN 978-80-342-5238-4

SCOTT Dana, 2022-02-02, Raw Diet For Dogs: 6 Steps To Get Started, https://www.dogsnaturallymagazine.com/

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli